Nejčastější chyby při výběru dětských brýlí

Nejčastější chyby při výběru dětských brýlí

Koupit dítěti brýle, to vypadá jednoduše. Samotného mě však překvapilo, kolik chyb při tom můžeme nadělat. Jaké jsou ty nejčastější? Rodiče například vybírají obroučky, které se líbí jim nebo jim připadají z nějakého důvodu výhodné. Ne vždy je zajímá, co si o nich myslí jejich malý uživatel. Neuvědomí si v tu chvíli, že je bude nosit potomek, a ne oni.

Brýle mohou být nejen pomocníkem, ale i ozdobou.

Praktické informace
Na trhu jsou nejrůznější výrobky, včetně speciálních dioptrických brýlí na sport, plavání nebo na hory.

Maminka si někdy popláče
Nejedna maminka uroní u optika slzičku nad tím, že jejich dcerunka nebo syn je bude nosit. Tatínek zas někdy ,povzbudí‘ dítě výrokem: „Vypadáš v nich jako blb.“ A to nemluvím o situacích, kdy se matka s otcem začnou o nich před dítětem hádat a říkat mu další věci, kterými ho snadno zraní. Rodiče by měli vědět, že jejich reakce snadno ovlivní vztah dítěte k brýlím a k jejich nošení. Proto by se nejprve měli sami vyrovnat s tím, že je potomek musí mít a není to nic hrozného, co by ho diskvalifikovalo pro další život. Nejasnosti a různé názory si pak můžou vyříkat doma nebo za dveřmi, ale ne před dítětem. Tomu nejvíc pomůžou, když mu v klidu určité věci vysvětlí, ale jeho názory budou respektovat. Dítě musí být s brýlemi spokojené.

Zvládnou s nimi dokonce kotrmelec
U obrouček není důležité jen to, aby dobře vypadaly, je nutné, aby i dobře držely. Děti rády běhají, skáčou, honí se, prostě jsou neposedné. Rodiče pak někdy řeší problém, jak to udělat, aby jim správně seděly, nepadaly jim a nerozbily se.

Pro temperamentní dítka jsou jedním z možných řešení třeba posuvná ramínka, která se nasadí na nožičky brýliček, správně nastaví a drží pak obrubu poměrně pevně za uchem. Malý uživatel v nich zvládne udělat i kotrmelec. Někdy se rodičům líbí úzké obroučky. Podle odbornice si však otec s matkou neuvědomí, že dítě, zejména to malé, se často dívá na svět dospělých zespoda nahoru. A když brýle nejsou dostatečně široké, nekouká skrze ně, ale přes horní okraj obruby.

Aby vydržely i drsnější zacházení

Je třeba počítat také s častější nutností oprav než u dospělých. Mrňouskové jsou neposední a myslí na hry víc než na to, co pomáhá jejich očím. Levné a křehké konstrukce obvykle nevydrží razantnější zacházení. Posuvná ramínka, která pomáhají držet obroučky pevněji za ušima.

Tma, která pomáhá léčit dětskou šilhavost
Speciální kapitolou je nošení okluzorů. To jsou kryty na brýle, které se u nejmenších často používají při léčbě šilhavosti. Existují látkové, které se dají snadno navléct na obrubu. U některých pacientů je však složité dosáhnout toho, aby seděly, jak mají, a denní světlo se nedostávalo za okluzor, což nesmí. Bývá pak nutné použít speciální náplasti, kterými se oko každý den přelepí.

Dětem se to často nelíbí a mají sklon si je strhnout. Rodiče by s nimi měli mít trpělivost. Musí je přivést k tomu, že oko potřebuje zůstat ve tmě. Jinak jim hrozí tupozrakost, zjednodušeně řečeno to, že už nikdy nebudou vidět ostře. Vadu pak většinou nelze napravit. Ani speciálními brýlemi, kontaktními čočkami nebo laserem.

Petr Veselý, Právo

Sdílejte tento článek